Zyrtare: Daniel Wass lojtari i ri i Atletico Madridit

Zyrtare: Daniel Wass lojtari i ri i Atletico Madridit

Reprezentuesi danez është lojtar i ri i Atletico Madridit.

Klubi madrilen dhe Valencia kanë arritur marrëveshje për transferimin e mbrojtësit të djathtë, i cili ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2023.

Wass është një lojtar i gjithanshëm, i cili filloi si mbrojtës i krahut dhe mbrojtës përpara se të ngjitej në fushë në mesfushë – ku ai gjithashtu ka luajtur në pozicione qendrore dhe të gjera. Në sezonet e fundit, ai ka luajtur si mbrojtës i djathtë. Cilësia e tij e ka lejuar atë të performojë mirë në të gjithë fushën.

Danezi u rrit në BK Avarta, përpara se të bashkohej me Brondby në moshën 17-vjeçare. Ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë në sezonin 2006/07. Në vitin 2009, Wass iu bashkua klubit norvegjez Fredrikstad në formë huazimi, përpara se të kthehej në Brondby vitin e ardhshëm. Më pas ai nënshkroi për Benfican dhe iu bashkua Évian në huazim. Paraqitjet e tij për klubin francez i dhanë atij një lëvizje të përhershme në skuadrën e Ligue 1, ku qëndroi deri në vitin 2015. Ai vazhdoi me 147 paraqitje për Évian – duke shënuar 27 gola dhe duke dhënë 13 asistime.

Më pas, Wass iu bashkua Celtas, ku u bë një figurë kyçe gjatë tre sezoneve. Pas 136 ndeshjeve, 14 golave ​​dhe 20 asistimeve, danezi u nënshkrua nga Valencia në vitin 2018. Shkathtësia e tij e ka lejuar gjithashtu të shkëlqejë në Mestalla, ku ka shënuar 15 gola dhe 20 asistime në 152 ndeshje.

32-vjeçari debutoi me kombëtaren e Danimarkës në vitin 2011 dhe deri më tani ka bërë 41 paraqitje. Në Euro 2020, ai ishte titullar dhe luajti pesë ndeshje për ekipin që arriti në gjysmëfinale të kompeticionit./Aleanca.press/