Senatorët amerikanë kërkojnë që ShBA të dërgojë avionë ushtarakë më Ukrainë

Senatorët amerikanë kërkojnë që ShBA të dërgojë avionë ushtarakë më Ukrainë

Anëtarët e Kongresit të SHBA shtynë administratën e presidentit Joe Biden të hënën për të lehtësuar transferimin e menjëhershëm të avionëve luftarakë në Ukrainë nga NATO dhe vendet e Evropës Lindore.

Kjo vjen pas një lutjeje nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy të shtunën.

Senatori Bob Menendez, kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë, i shkroi Sekretarit të Shtetit Antony Blinken dhe Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin, duke i bërë thirrje Washingtonit të angazhohej për të zëvendësuar çdo avion të dhuruar me avionë të përmirësuar perëndimor, duke përfshirë financimin me koncesion dhe huatë, si dhe çmimet e subvencionuara.

Zelenskiy bëri një “lutje të dëshpëruar për vendet evropiane që të ofrojnë avionë të prodhuar nga Rusia” për luftën e Ukrainës kundër pushtuesve rusë gjatë një bisede video të shtunën me ligjvënësit amerikanë, thanë pjesëmarrësit në thirrje, shkruan Reuters.

Shumë forca ajrore në Evropën Lindore fluturojnë me avionë luftarakë të prodhuar nga Rusia. Transferimi i avionëve të tillë në Ukrainë do të nënkuptonte që pilotët ukrainas të fluturojnë avionin pa pasur nevojë për trajnim shtesë.

“Unë do të mbështes përpjekjet në Senat për të zbatuar masat për të kompensuar aleatët tanë që ofrojnë avionët e tyre për mbrojtjen e Ukrainës,” tha Menendez në letër./Aleanca.press/