Rusia dhe Ukraina ranë dakord të vazhdojnë bisedimet për armëpushim

Rusia dhe Ukraina ranë dakord të vazhdojnë bisedimet për armëpushim

Negociatorët rusë dhe ukrainas ranë dakord që një armëpushim i përhershëm në Ukrainën lindore duhet të respektohet “pa kushte” pas bisedimeve disa orësh në Paris të mërkurën.

Sipas CNN, njoftimi erdhi pas një takimi në Pallatin Elysee të të ashtuquajturit Formati Normandisë – një bisedë katërpalëshe midis përfaqësuesve nga Ukraina, Rusia, Gjermania dhe Franca – që është përpjekur të ndërmjetësojë paqen në Ukrainën lindore që nga viti 2014.

Tensionet midis Moskës dhe Kievit janë në nivelin më të lartë në vite, me një grumbullim të madh të trupave ruse në kufirin me Ukrainën, duke nxitur frikën se Rusia mund të nxisë një pushtim.

Duke folur pas takimit të së mërkurës, kryenegociatori i Moskës, Dmitry Kozak, tha se armëpushimi duhet të respektohet “pa kushte”, por se shumë çështje të tjera në Ukrainën lindore mbeten të pazgjidhura.

Zyrtarët perëndimorë po vazhdojnë të shtyjnë për një zgjidhje diplomatike të tensioneve përmes zbatimit të plotë të marrëveshjeve të Minskut – një protokoll armëpushimi i nënshkruar nga Ukraina dhe Rusia në vitin 2015.

“Ne ramë dakord që pavarësisht mospërputhjeve të ndryshme të marrëveshjeve të Minskut që ekzistojnë midis Ukrainës dhe rajoneve Donetsk dhe Luhansk, armëpushimi në Donbas duhet të respektohet pa kushte”, tha Kozak.

Negociatori ukrainas Andriy Yermak tha se të gjitha palët ishin në mbështetje të një armëpushimi të përhershëm dhe Ukraina ishte e gatshme të negocionte gjatë gjithë kohës për të parandaluar luftën dhe për të de-përshkallëzuar tensionet rreth kufirit.