Messi do të blejë 35 për qind të aksioneve të Miamit dhe do t’i bashkohet MLS-së pas PSG-së

Messi do të blejë 35 për qind të aksioneve të Miamit dhe do t’i bashkohet MLS-së pas PSG-së

Messi do të blejë aksionet e Inter Miami përpara se të bashkohet me MLS në 2023.

Lionel Messi thuhet se do të blejë 35 për qind të aksioneve në Inter Miami dhe më pas do t’i bashkohet ekskluzivitetit të MLS kur kontrata e tij me Paris Saint-Germain të përfundojë në 2023.

Reprezentuesi argjentinas u nda me Barcelonën verën e kaluar pasi Blaugranët nuk arritën të rinovojnë kontratën e tij për shkak të vështirësive të tyre financiare të dokumentuara mirë.

Ai iu bashkua PSG-së në një marrëveshje dyvjeçare dhe destinacioni i tij i ardhshëm pritet të jetë MLS, pasi gazetari i DirecTV, Alex Candal tha se Messi do të nënshkruajë për Inter Miami në vitin 2023.

Sipas Candal, 34-vjeçari aktualisht po punon për blerjen e 35 për qind të aksioneve të klubit MLS.

“Leo Messi është ende një nga lojtarët më të mirë në botë, aftësitë e tij nuk janë zvogëluar”, tha bashkëpronari dhe drejtori ekzekutiv i Inter Miami, Jorge Mas, për Miami Herald në shkurt.

“Unë besoj, dhe David [Beckham] ka një marrëdhënie me të, se nëse ai largohet nga PSG, në kohën kur ai largohet nga PSG ne do të donim ta kishim Messin si lojtar në Inter Miami dhe të jemi pjesë e komunitetit tonë.

“A mund të ndodhë? Ne do të shtyjmë. Unë jam një optimist në zemër – a mund ta shoh të ndodhë? Është një mundësi“, deklaroi ai./Aleanca.press/